Najczęstsze choroby przenoszone drogą płciową.

Ryzykowne zachowania seksualne mogą być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia i doprowadzić do zarażenia jedną z chorób przenoszonych drogą płciową. Ponadto, choroby weneryczne są dla większości osób tematem tabu, wywołującym wstyd i skrępowanie. Przed zachorowaniem można się jednak ustrzec, przede wszystkim rezygnując ze współżycia z wieloma partnerami i stosując zabezpieczenie w postaci prezerwatyw.

Najpopularniejsze choroby weneryczne:

Kiła

Kiła nazywana jest także jako syfilis. Za wystąpienie tej choroby zakaźnej odpowiada bakteria krętka bladego. Jest to drobnoustrój odznaczający się śrubowatą formą, atakuje on organizm przez układ krwionośny. Niestety na początku rozwoju kiły bardzo ciężko jest ją zdiagnozować, gdyż objawy nie są bardzo widoczne. Zazwyczaj po trzech tygodniach od zarażenia w obszarze genitaliów, języka i ust, zauważalna jest czerwona, dosyć niewielka wysypka. Krostki wysychają i same odpadają, wtedy widoczne jest owrzodzenie, które samo zaczyna się goić. W kolejnym etapie tej choroby zmiany mogą pojawiać się w innych rejonach ciała, a towarzyszyć temu mogą powiększone węzły chłonne. Jeśli choroba ta nie będzie leczona, wówczas chora osoba musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, niekiedy doprowadza ona nawet do śmierci. Po jej wykryciu lekarz wdrąża terapię antybiotykową. Co ważne, kiłą można się zarazić w trakcie stosunku pochwowego, analnego oraz oralnego, z tego względu przy każdym z tych rodzajów zbliżeń, najważniejsze jest zabezpieczenie.

Rzeżączka

Rzeżączka, czyli tryper jest to kolejna często występująca choroba weneryczna. Za jej wystąpienie odpowiada bakteria dwoinki rzeżączki, a można się z nią zarazić nie tylko co ważne podczas stosunku płciowego, gdy wystarczy jedynie kontakt z ręcznikiem czy pościelą osoby chorej. Do objawów tej choroby u mężczyzn można zaliczyć pieczenie oraz ból podczas oddawania moczu i swędzenie. Następnie pojawia się ropna wydzielina z cewki moczowej, o przykrym zapachu i barwie brązowo-żółtej. U kobiet obserwuje się obfite upławy oraz zaburzenia cyklu miesiączkowego. Nieleczona rzeżączka może doprowadzić do zapalenia jajowodów i bezpłodności, ponadto zarówno u pań, jak i panów może dojść do uszkodzeń wzroku.

Rzęsistkowica

Rzęsistkowica wywoływana jest przez pierwotniaka, czyli rzęsistka pierwotnego. Do także często występująca choroba u osób aktywnych seksualnie. Jest ona częstym powodem przewlekłego zapalenia pochwy u pań. Atakuje układ moczowo-płciowy i szybko rozwija się w kwaśnym środowisku. Objawy zachorowania na nią to przede wszystkim: stan zapalny, swędzenie oraz pieczenie podczas oddawania moczu. Oprócz tego kobieta może zaobserwować u siebie żółte upławy o przykrym zapachu, jednakże symptom ten pojawia się nawet po roku od dnia zakażenia rzęsistkowicą. Do zarażenia dochodzi zazwyczaj przez stosunek seksualny albo korzystanie z przedmiotów higieny osobistej oraz bielizny osoby chorej. Zdarza się, iż do zakażenia dochodzi podczas kąpieli w morzu, na basenie czy w łaźni. U panów choroba ta przebiega bezobjawowo, jednak i w tym wypadku konieczne jest wdrążenie odpowiedniego leczenia.

Kandydoza

Kandydoza nazywana jest również grzybicą, a wywołują ją drożdżaki. Jest to dolegliwość, która może dotykać zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Jeśli chodzi o panie, do objawów kandydozy zalicza się białe plamy na błonach śluzowych i gęste upławy o zapachu drożdży. Oprócz tego kobieta zmaga się ze swędzeniem oraz zaczerwienienie obszaru sromu albo odbytu. U panów pojawia się pieczenie pod napletkiem oraz zaczerwienienie i serowata wydzielina. Czasem występują również dolegliwości bólowe, a mężczyzna ma problem z odprowadzeniem napletka.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>