Jakie są sposoby na poprawienie jakości nasienia i poczęcie dziecka?

Niektóre pary muszą czekać długo, aby kobieta zaszła w ciążę. Jeśli poczęcie nie następuje przez cały rok, wskazane jest, aby partnerzy skonsultowali się z lekarzem i przeszli kompleksowe badanie lekarskie. Jednym z jego integralnych etapów jest spermogram mężczyzny i test MAR (wykrywania przeciwciał przeciw plemnikowych w nasieniu). Przy pomocy takiej analizy można określić wiele parametrów tego płynu biologicznego, które mają bezpośredni wpływ na możliwość poczęcia dziecka. Najważniejsze z nich to liczba i budowa plemników, a także stopień ich ruchliwości. Jeśli te wskaźniki zostaną naruszone, można ocenić obecność chorób i przeszkód w rozpoczęciu ciąży. Jednak jego jakość można poprawić, zwiększając w ten sposób szanse na poczęcie.

Sposoby poprawy jakości nasienia

Na początek lekarz musi określić przyczyny, które doprowadziły do jego pogorszenia, a następnie spróbować je wyeliminować. Jednak, aby poprawić jakość nasienia, mężczyzna może zrobić coś samodzielnie i unikać:

  • Noszenia obcisłej bielizny.
  • Częstych wizyt w saunie, prowadzących do przegrzania moszny.
  • Korzystania z podgrzewanych siedzeń w pojeździe.
  • Siedzącego trybu życia i braku aktywności fizycznej.
  • Niewłaściwej diety i rzadkich spacerów na świeżym powietrzu.
  • Palenia i nadużywania alkoholu.
  • Nieregularnego życie seksualnego.

Zwykle te okoliczności mają mniejszy wpływ, na jakość nasienia, a problem można rozwiązać, rezygnując ze zwykłego stylu życia na rzecz zdrowego. Umiarkowane ćwiczenia, prawidłowe odżywianie i odpowiednia długość snu mogą znacznie zwiększyć szanse na poczęcie.

Zaburzenia hormonalne a jakość nasienia

Jedną z najczęstszych przyczyn złej jakości nasienia jest brak równowagi hormonalnej, w szczególności obniżony poziom testosteronu. Zwykle zmniejsza się wraz z wiekiem, ale może również zmniejszać się z powodu chorób jąder, układu podwzgórzowo-przysadkowego lub innych narządów dokrewnych. W medycynie wyróżnia się dwa rodzaje hipogonadyzmu, czyli obniżenia poziomu testosteronu, mianowicie hipergonadotropowy i hipogonadotropowy. Te złożone terminy można wyjaśnić prościej. Faktem jest, że stymulacja produkcji testosteronu jest prowadzona przez gonadotropiny, a w pierwszym przypadku mowa jest o ich nadmiarze, a w drugim o braku. W przypadku hipogonadyzmu hipogonadotropowego mężczyźnie zwykle zlecana jest terapia zastępcza testosteronem, która polega na wprowadzaniu specjalnych leków, co kilka dni, tygodni lub miesięcy.

U mężczyzn z hipogonadyzmem hipogonadotropowym jądra funkcjonują normalnie, dlatego leczenie przeprowadza się za pomocą regularnych wstrzyknięć gonadotropin. Zwykle nie trwa to długo i pomaga skutecznie poprawić jakość nasienia. Problemy z poczęciem u mężczyzn mogą również wynikać z chorób, takich jak hiperprolaktynemia i niedoczynność tarczycy. W pierwszym z nich zdiagnozowano nadmiar prolaktyny w organizmie, a mężczyźnie przepisuje się kabergolinę w celu znormalizowania jej zawartości. Niedoczynność tarczycy to niewydolność tarczycy. W leczeniu tej choroby lekarz zwykle przepisuje preparaty tyroksyny, a terapia jest często dożywotnia.

Inne zaburzenia uniemożliwiające poczęcie dziecka

Istnieje wiele przypadków, w których poprawa jakości nasienia jest trudna lub niemożliwa. Należą do nich przede wszystkim niepłodność obturacyjna, czyli brak plemników w ejakulacie z powodu bliznowacenia najądrza lub nasieniowodu. Często ten problem można rozwiązać za pomocą operacji. Niepłodność immunologiczna jest również dość trudna do leczenia. W tym stanie mężczyzna ma ponad 50% przeciwciał antyspermowych. Różne choroby genetyczne mogą nie tylko obniżać jakość nasienia, ale także zwiększać ryzyko poronień, chorób dziedzicznych i wad rozwojowych płodu. Dlatego w takich sytuacjach właściwsze byłoby zastosowanie leczenia niepłodności In vitro. Pomoże to przyspieszyć poczęcie i jak najszybciej stać się szczęśliwymi rodzicami.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>