Jak leczyć niedrożność jajowodów?

Niedrożność jajowodów – czy jest poważną chorobą?

Niedrożność jajowodów to poważny problem zdrowotny, który może dotykać nawet co czwartą kobietę w wieku rozrodczym i okazuje się, że liczba chorych kobiet rośnie z roku na rok. Zazwyczaj schorzenie jest diagnozowane u pań starających się o dziecko, kiedy to lekarz ginekolog przystępuje do dokładniejszej diagnostyki. Nieprawidłowości w budowie jajowodów mogą być przyczyną niepłodności, dlatego też należy zastosować specjalistyczne leczenie zwiększające szanse na naturalne poczęcie.

Niedrożność jajowodów – czym jest?

Jajowód ma duże znaczenie w procesie zapłodnienia. Prawidłowo zbudowany jajowód ma około 15-20 centymetrów długości i wyścielają go poruszające się rzęski. Ułatwia to transport komórki jajowej w kierunku macicy. Śluzówka jajowodu jest mocno pofałdowana, a przy jego połączeniu z macicą ma około 0,5mm. Każde zwężenie czy nieprawidłowość w budowie tego odcinka może sprawić, że dotarcie komórki jajowej do macicy nie będzie możliwe, podobne problemy napotkają również plemniki podążające do jaja. Trudności z zajściem w ciążę mogą być spowodowane właśnie niedrożnością jajowodów, którą lekarz może stwierdzić wykonując badania specjalistyczne. Stan ten nie daje żadnych jednoznacznych objawów oprócz trudności z poczęciem. Niedrożność może dotyczyć całego odcinka lub części jajowodu – aby możliwe było zajście w ciążę kobieta musi posiadać przynajmniej jedyny drożny jajowód. Bardzo często niedrożność dotyczy obu jajowodów jednocześnie.

Przyczyny niedrożności jajowodów

Jajowody mogą stracić drożność z wielu przyczyn i co ważne, może się tak stać w dowolnym etapie życia. Nawet kobieta, która urodziła wcześniej dziecko może cierpieć na tę przypadłość. Stany zapalne – najczęstszą przyczyną niedrożności jajowodów są stany zapalne zlokalizowane w obrębie miednicy mniejszej, w wyniku których może powstawać do zrostów czy zgrubień tkanki jajowodów. Bardzo często stan ten powodują infekcje przenoszone drogą płciową – chlamydioza, rzeżączka, grzybice, inne zakażenia bakteryjne.

Endometrioza – jest to nadmierny rozrost błony śluzowej macicy, powodujący miejscowy stan zapalny. Ogniska endometrialne nie tylko sprzyjają zrostom w obrębie jajowodów, ale również spowalniają ruchy perystaltyczne jajowodów, co zwiększa ryzyko groźnej dla zdrowia kobiety ciąży pozamacicznej.

Zabiegi chirurgiczne w obrębie jamy brzusznej – niedrożność jajowodów może być powikłaniem niektórych zabiegów operacyjnych w jamie brzusznej, np. łyżeczkowania, usuwania torbieli jajników czy mięśniaków macicy.

Inne przyczyny – bardzo rzadko niedrożność jajowodów może być przypadłością wrodzoną. Do zrostów i zgrubień może doprowadzić przebyte poronienie, nieprawidłowa aplikacja wkładki domacicznej czy choroba nowotworowa jajników.

Jak wygląda diagnostyka i leczenie niedrożności jajowodów?

Duże zrosty można wykryć już poprzez samo badanie USG, jednak lekarz zaleca histerosalpingografię, która służy do wykrywania zrostów we wnętrzach jajowodów. Do macicy i jajowodów podaje się kontrast, a następnie wykonuje się serię zdjęć rentgenowskich, na których widać budowę narządów. Niewielkie zrosty można udrożnić przez samo wtłoczenie powietrza czy płynu. Większe zrosty wymagają zastosowania laparoskopowej plastyki jajowodów, podczas której ginekolog uwalnia jajowód od zrostów oraz modeluje go w taki sposób, by odzyskał swój pierwotny kształt. Zabieg nie zawsze przynosi zamierzony efekt, dlatego też u kobiet po 35 roku życia planującym posiadanie dziecka zaleca się przygotowania do zabiegu in vitro.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>