Jak długo żyją plemniki?

Wiedza naukowców na temat plemników jest obecnie bardzo szeroka. Mimo tego, dokładna żywotność plemników nie jest do końca znana. Tak naprawdę na długość życia plemników wpływa wiele zmiennych czynników. Wiele zależy np. od jakości nasienia oraz warunków, których plemniki mają bytować zaraz po wypłynięciu z członka. Jeżeli plemniki znajdują się poza pochwą, to giną praktycznie od razu. Z kolei w ciele kobiety plemniki mogą przetrwać nawet sześć dni. Oto wszechstronny poradnik na temat długości życia plemników. 

Od czego zależy długość życia plemników?

Plemniki, czyli spermatozoidy, to określenie dla męskich gamet (komórek rozrodczych) które tworzą się w ramach procesu spermatogenezy w kanalikach nasiennych jąder. Każdy plemnik składa się z główki, wstawki oraz witki, która pozwala mu na poruszanie się. Proces spermatogenezy trwa około 72 dni. Zanim plemnik osiągnie swój optymalny wygląd, przechodzi przez kilka etapów rozwoju. Na początku rozwija się główka. Po jej ukształtowaniu plemnik przedostaje się do kanalików w najądrzach. W tym miejscu plemnik znajduje się przez okres około trzech tygodni, gdzie dalej się rozwija. W tym miejscu plemniki oczekują na moment, w którym będą mogły być wyrzucone na zewnątrz w ramach ejakulacji. Z kolei, gdy ejakulacja nie nastąpi, plemniki zanikają samoistnie. 

Masowy wytrysk nasienia następuje z cewki moczowej na skutek stymulacji seksualnej, którą może być stosunek seksualny, masturbacja lub polucja. W jednym mililitrze spermy może znajdować się nawet 600 milionów pojedynczych plemników. Aby doszło do zapłodnienia, wystarczy, że jeden z nich przedostanie się przez pochwę do komórki jajowej. Dostaje się tam ten, który będzie najsilniejszy. Często zdarza się, że mimo tak dużej liczebności plemników żadnemu z nich nie udaje się zapłodnić kobiety.

Jak długo żyje plemnik poza ciałem człowieka?

Czas życia plemników to kwestia, która interesuje sporo osób. Warto wiedzieć, że na żywotność plemników wpływa sporo zróżnicowanych czynników. Mowa tutaj przede wszystkim o warunkach, w których będą one przechowywane oraz od ich jakości. Na kondycję nasienia wpływa ogólny stan zdrowia mężczyzny, stan gospodarki hormonalnej w męskim organizmie a także stopień aktywności seksualnej. Jeżeli plemniki wydostaną się na zewnątrz, poza ludzkie ciało, praktycznie od razu giną. Zazwyczaj śmierć plemników następuje po maksymalnie kilku minutach. Dłużej przeżywają te plemniki, które są przechowywane w temperaturze zbliżonej do temperatury ciała (około 36 stopni Celsjusza).

Czas życia plemnika w pochwie

Naturalne miejsce do bytowania plemników to kobieca pochwa. Oczywiście także tutaj zachodzi ryzyko, że ulegną one unicestwieniu. Podstawowy czynnik, który wpływa na żywotność plemników w kobiecej pochwie, to moment cyklu owulacyjnego. Jeżeli warunki są odpowiednie, plemnik w pochwie może przeżyć nawet trzy dni, czyli siedemdziesiąt dwie godziny. Najsilniejsze plemniki przeżywają z kolei nawet sześć dni. Tak długi żywot plemników możliwy jest wtedy, gdy kobieta zbliża się do owulacji.

W tym okresie śluz szyjkowy w pochwie jest śliski, rzadki i przejrzysty, co w znaczący sposób ułatwia plemnikom poruszanie się po drogach rodnych kobiety. Taki stan określa się jako tzw. dni płodne. Wówczas plemniki bez trudu powinny dostać się w okolice komórki jajowej. Do komórki jajowej dostaje się wyłącznie jeden plemnik, który pokona wszystkie pozostałe. Śluz płodny znajdujący się w pochwie jednocześnie wydziela specjalne substancje, które powodują, że plemniki zyskują ochronę przed kwaśnym środowiskiem.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>