Witamy na stronie SP nr 34 w Bydgoszczy ::

     

[Rozmiar: 163574 bajtów]
Nowości!
21.01.2018 r.Przedszkole

16.01.2018 r. Aktualności

03.01.2018 r.Zebrania

24.11.2017 r.English version


O NAS
:: STRONA GŁÓWNA
:: UBEZPIECZENIE 2017/18
:: E-DZIENNIK
:: AKTUALNOŚCI
:: CO NAS WYRÓŻNIA?
:: PLAN LEKCJI
:: KALENDARZ
:: PROJEKTY UNIJNE
:: ZEBRANIA
:: FOTOALBUM
:: PRZEDSZKOLE

RADA RODZICÓW
:: PREZYDIUM RADY RODZICÓW
:: KONKURSY
:: GALERIA

REKRUTACJA I DOKUMENTY
:: REKRUTACJA DO
    ODDZIAŁÓW PRZEDSZK.

:: REKRUTACJA DO KLASY I SP
:: AKTY PRAWNE

PRACOWNICY
:: DYREKCJA
:: NAUCZYCIELE
:: PEDAGOG
:: ADMINISTRACJA

DLA UCZNIÓW
:: BEZPIECZNY INTERNET
:: KĄCIK UCZNIA
:: ZAJĘCIA DODATKOWE

NIE TYLKO NAUKA
:: WYMIANA MIĘDZYNAROD.
:: SPORT NAJMŁODSZYCH
:: WOLONTARIAT
:: ZESPÓŁ MELANGE
:: PROJEKT EDUKACYJNY
:: SKPZ ANIMALS
:: NASZE BOISKO ORLIK
:: HISTORIA
:: KONKURSY
PRZECZYTAJ KONIECZNIE
www.ratujzsercem.pl

www.bip.oswiata.bydgoszcz.pl


www.oplawiec.com.pl

www.parafiaoplawiec.pl


www.dzieckowsieci.pl


       
Międzynarodowa Wymiana Młodzieży
MIĘDZYSZKOLNA WYMIANA MIĘDZYNARODOWA POLSKA – FINLANDIA
sierpień 2016
      W sierpniu 2015 roku zrealizowaliśmy trójstronny projekt międzynarodowej wymiany młodzieży w Bydgoszczy, gdzie gościliśmy grupę z Finlandii oraz z Portugalii. W konsekwencji tego zdarzenia szkoła partnerska Nurmijärven Yhteiskoulu zaprosiła nas z rewizytą do Nurmijärvi koło Helsinek, gdzie przebywaliśmy w dniach 18-25 sierpnia 2016 roku. Uczestniczyliśmy w zajęciach lekcyjnych oraz w wielu zdarzeniach szkolnych, gdyż wakacje naszych przyjaciół skończyły się z początkiem sierpnia. Każdy z uczestników zakwaterowany był w domu swojego partnera stając się na tydzień członkiem rodziny goszczącej, dzięki czemu poznanie obyczajowości, tradycji oraz bezpośrednia komunikacja w języku angielskim przebiegały znakomicie. Odbyliśmy spotkanie z władzami Nurmijärvi w siedzibie Urzędu Miasta, gdzie zapoznano nas ze specyfika systemu edukacyjnego w Finlandii oraz polityką młodzieżową, której poświęca się tam znaczną uwagę. Uczestniczyliśmy w żywej lekcji historii zwiedzając piękne miasteczko Porvoo będące drugim najstarszym miastem w Finlandii, z kościołem Porvoo Communion, Muzeum Runeberg, Starą Fabryką Czekolady oraz drewnianymi budynkami nad rzeką, które należą do zasobów światowego dziedzictwa UNESCO. Na Festiwalu Czosnku w Keravie mieliśmy okazję posmakować niezliczone specjały czosnkowe włącznie z lodami...Zwiedzaliśmy też najstarsze miasto Finlandii Turku oraz stolicę Helsinki. Wielkim przeżyciem był wieczór z teatrem fińskim. Prezentacja sztuki autorstwa Aleksis Kivi „Nummisuutarit” odbyła się w malowniczym amfiteatrze w środku lasu, gdzie natura i stare domostwa stanowiły naturalną część scenografii. Uczyliśmy się grać w fiński baseball, korzystaliśmy z typowej fińskiej sauny nad jeziorem Sääksi. Wieczór pożegnalny to prezentacje naszych krajów i regionów, tańce, wspólne śpiewanie oraz rzecz jasna popisy kuchni narodowych. Finlandię opuściliśmy bogatsi o nowe doświadczenia, umiejętności komunikacyjne oraz przekonanie, że warto podejmować nowe wyzwania poznając rówieśników z innych krajów Europy, ucząc się od siebie nawzajem.


[Rozmiar: 88256 bajtów] [Rozmiar: 88256 bajtów] [Rozmiar: 88256 bajtów] [Rozmiar: 88256 bajtów]

1 - Przedstawiamy się partnerom fińskim
2 - W drodze do Porvoo- obie grupy partnerskie
3 - Dwór o nazwie Haikko Manor House, gdzie mieszkał i tworzył malarz Albert Edelfelt
4 - Szansa na luksusową przejażdżkę?

[Rozmiar: 88256 bajtów] [Rozmiar: 88256 bajtów] [Rozmiar: 88256 bajtów] [Rozmiar: 88256 bajtów]

5 - Malownicze miasteczko Porvoo- drugie po Turku najstarsze miasto Finlandii
6 - Po saunie obowiązkowa kąpiel w jeziorze, mimo deszczu...
7 - Lekcja fińskiego baseballu
8 - Z wizytą w Urzędzie Miasta Nurmijarvi- zaparaszamy do Bydgoszczy

[Rozmiar: 88256 bajtów] [Rozmiar: 88256 bajtów] [Rozmiar: 88256 bajtów] [Rozmiar: 88256 bajtów]

9, 10 - Niezapomniany wieczór z teatrem fińskim- Aleksis Kivi "Nummisuutarit"
11 W przerwie przedstawienia
12 - Wymiana wrażeń na temat sztuki

[Rozmiar: 88256 bajtów] [Rozmiar: 88256 bajtów] [Rozmiar: 88256 bajtów] [Rozmiar: 88256 bajtów]

13 - Wymiana wrażeń na temat sztuki
14 - Uczymy partnerów naszego tańca
15 - Nasza prezentacja muzyczna
16 - Wieczór pożegnalny z kuchnia narodową

[Rozmiar: 88256 bajtów] [Rozmiar: 88256 bajtów] 18 - Nasza szkoła obecna w witrynach obrazujących międzynarodowe dokonania NYK


Wielostronny projekt międzynarodowej wymiany młodzieży
Szkocja 2016
      W ramach Programu ERASMUS Plus pięć organizacji partnerskich: z Finlandii, Szkocji, Węgier, Austrii oraz z Polski spotkało się w Glasgow by zrealizować część finałową projektu wymiany dniach 15-22 lipca 2016. Tytuł projektu ”Fit for Europe” tylko w części oddaje obfitość zdarzeń i rodzajów aktywności, w których uczestniczyliśmy wspólnie w gronie 60 młodych osób, równie jak my zainteresowanych rozpoznawaniem nowych kultur, pozyskiwaniem ciekawych umiejętności, rozwojem osobistym i oczywiście usprawnianiem zdolności komunikacyjnych, szczególnie ze względu na szkockie brzmienie języka angielskiego. Było to dla nas nie lada wyzwanie. Każdy dzień znaczony był cechami jednej z grup narodowych, która prezentowała swój kraj na wiele sposobów- poprzez prezentacje merytoryczne, taniec, śpiew, kilkudaniowy posiłek i smakołyki narodowe. Codziennie uczestniczyliśmy w grach i zabawach integracyjnych, warsztatach, rozważaniach i debatach na tematy istotne dla dzisiejszej młodzieży w obecnej Europie. Aktywna rekreacja i sport to niezapomniana wspinaczka na szczyt Dumbarton połączona z oglądaniem Dumbarton Castle na obszarze Loch Lamond. Był też rajd terenowy w Balloch Park, rajd rowerowy, pływanie, spływ kajakowy i niezapomniana wizyta na słynnym stadionie piłkarskim Celtic Park. Kilkoro z nas miało niepowtarzalną okazję wziąć udział w meczu Szkocja-Gibraltar! Nasza sprawność fizyczna, ale również wytrzymałość psychiczna poddana została próbie podczas biegu nocnego „Night Walk”. Doświadczenie było tak ekscytujące, że większość z nas chciała je powtórzyć. Zwiedziliśmy imponujące muzeum transportu ”Riverside Museum”, po czym odbyliśmy wizytę w ratuszu miasta Glasgow zwanym ”City Chambers”, gdzie po zwiedzaniu tego wspaniałego gmachu pamiętającego czasy królowej Wiktorii zostaliśmy zaproszeni na lunch. Szkocki dzień narodowy był pełen niespodzianek. Uczyliśmy się tańców „Scottish Country Dancing”, słuchaliśmy i uczyliśmy się gry na dudach, poznaliśmy sposób układania tradycyjnego tartanu i jedliśmy słynne haggis. Wiele emocji dostarczył nam „wieczór talentów’, gdzie wielu młodych ludzi zaprezentowało niecodzienne umiejętności i uzdolnienia. Siedem dni przebywaliśmy ze sobą w centrum młodzieżowym Auchenguillan Centre, poznając się wzajemnie, ucząc od siebie, dzieląc emocje, przeżycia i cechy pięciu różnych kultur narodowych.

Refleksje jednej z naszych uczestniczek poznacie na blogu pod adresem:

http://marrshrutka.blogspot.com/2016/08/przez-zoadek-do-haggisu-czyli-pare-sow.html?m=1

[Rozmiar: 88256 bajtów] [Rozmiar: 88256 bajtów] [Rozmiar: 88256 bajtów] [Rozmiar: 88256 bajtów]
1 - Nasza codzienna przestrzeń działań
2 - Przygotowujemy polski tematycznie obiad
3 - Jedna z gier poznawczych
4 - Integracja przez sport

[Rozmiar: 88256 bajtów] [Rozmiar: 88256 bajtów] [Rozmiar: 88256 bajtów] [Rozmiar: 88256 bajtów]
5 - Widok z Zamku Dumbarton
6 - Przed Riverside Museum
7 - W Ratuszu Miasta
8 - Na stadionie Celtic Park

[Rozmiar: 88256 bajtów] [Rozmiar: 88256 bajtów] [Rozmiar: 88256 bajtów] [Rozmiar: 88256 bajtów]
9 - Uczymy się tańca szkockiego
10 - Nasz występ na wieczorze talentów
11 - Nocny rajd terenowy
12 - Taekwondo – uczymy się od węgierskiego mistrza

[Rozmiar: 88256 bajtów] [Rozmiar: 88256 bajtów] [Rozmiar: 88256 bajtów] [Rozmiar: 88256 bajtów]
13 - Szkocki festiwal kolorów
14 - Finałowy efekt szkockiego festiwalu kolorów
15 - Nasz częsty towarzysz - bagpiper
16 - Bardzo polubiliśmy brzmienie dud

[Rozmiar: 88256 bajtów] [Rozmiar: 88256 bajtów] [Rozmiar: 88256 bajtów] [Rozmiar: 88256 bajtów]

17 - Część polskiej grupy w połowie drogi do celu
18 - Gigantyczna lokomotywa w muzeum transportu
19 - Mimo wiatru i wysiłku humory dopisują
20 - Taką Szkocję zapamiętamy...
SOJUSZ Z MOŻLIWOŚCIAMI  

Taką nazwę nosił trójstronny projekt wymiany międzynarodowej młodzieży, którego część finałowa odbyła się w naszej szkole w terminie 15-24 sierpnia 2015 roku. We współpracy z programem ERASMUS PLUS gościliśmy u siebie grupy partnerskie z Portugalii oraz z Finlandii. Młodzież z trzech krajów Europy połączył szereg działań skierowanych na rozwój osobisty, pozyskiwanie nowych umiejętności, wzajemne rozpoznawanie wspólnych cech naszych różnych kręgów kulturowych, dzielenie się zainteresowaniami i uczenie się od siebie. Polacy nauczyli Portugalczyków i Finów jak zatańczyć naszego Poloneza, grupa z Amares prowadziła warsztaty lalkarskie oraz gry na bębnach. Finowie pokazywali nam różne formy spędzania czasu na świeżym powietrzu, promując zdrowy styl życia i zachęcając do aktywności fizycznej. Odbyliśmy wyprawy poznawcze w rejon Pomorza i Kujaw dzieląc się naszym dziedzictwem kulturowym, w tym ważnymi wydarzeniami z historii Polski. Analizując sondaże uliczne przeprowadzone z przygotowawczej części projektu poszukiwaliśmy wspólnych wartości obecnych w życiu dzisiejszych Europejczyków. Oprócz angielskiego będącego roboczym językiem projektu zapoznawaliśmy się też z podstawami języka portugalskiego, fińskiego i polskiego.
Odbyliśmy też spotkanie z wiceprezydent Bydgoszczy w miejskim ratuszu, gdzie mieliśmy szansę opowiedzieć o naszym niecodziennym doświadczeniu. Kuchnia trzech narodów, międzynarodowe mecze piłki nożnej i siatkówki, uroczysta parada wszystkich uczestników projektu wraz z zaproszonymi gośćmi, podczas której prezentowaliśmy efekty naszej wspólnej pracy – to tylko wybrane formy działań, którymi nasz wspólny czas był wypełniony po brzegi. Przed nami część ewaluacyjna projektu, a potem... może kontynuacja, lecz już w innym kraju.


Trójnarodowa grupa projektowa na gdańskiej Starówce
Spotkanie z Prezydent Bydgoszczy w ratuszu miasta


Warsztaty gry na bębnach prowadzone przez grupę portugalską
Warsztaty lalkarskie, czyli jak zrobić coś z niczego...


Ewaluacja działań w projekcie, chwila osobistej refleksji
Codzienne miejsce naszej pracy, teraz uczymy się fińskiego i portugalskiego


Obowiązkowy mecz piłki nożnej: Portugalia-reszta świata :-) Zgadnijcie kto wygrał!
Gościom bardzo smakowały obiady, jakimi częstowaliśmy ich każdego dnia w szkole.


Prezentujemy realizację zadania, jakim była eskapada wybranymi trasami Bydgoszczy
Uroczysta parada, kończąca nasze działania w tej części projektu. Maszerujemy ze śpiewem, muzyką i nadzieją na kolejne spotkania
„MOST NAD EUROPĄ, W RYTMIE DWÓCH KULTUR”
W dniach 24-31 marca 2013 odbyła się finałowa część projektu wymiany międzynarodowej młodzieży Polska – Portugalia. Gościliśmy w Amares, gdzie mieści się siedziba stowarzyszenia CDRC Amarense, którego członkowie to aktywnie działająca grupa młodych Portugalczyków, animatorów miejscowej kultury. Wspólnie z partnerami podjęliśmy się realizacji działań zmierzających do wzajemnego poznania kulturowego poprzez różnorodne działania warsztatowe, projekty muzyczne, artystyczne, wyprawy poznawcze, kuchnię obojga narodów, rozmowy, dyskusje, a także przez wspólne posiłki, podróże, zabawę. Wzajemnie uczyliśmy się tolerancji, akceptacji odmienności, rozpoznawania w sobie cech, umacniających naszą tożsamość. Przygotowujemy się teraz do drugiej części projektu, czyli przyjęcia grupy partnerskiej w Polsce. Liczymy na umocnienie naszej więzi i rozszerzenie jej zasięgu na grupę z jeszcze jednego kraju europejskiego.

[Rozmiar: 218588 bajtów]
Grupy partnerskie projektu wymiany miedzynarodowej Polska - Portugalia 2013.

[Rozmiar: 176735 bajtów]
Jedna z wypraw poznawczych - w Porto.

[Rozmiar: 188566 bajtów]
Przygotowania do wieczoru "Kuchnia międzynarodowa".

[Rozmiar: 160391 bajtów]
Warsztaty teatralno-muzyczne, przygotowujące do animacji ulicznej.

[Rozmiar: 92894 bajtów]
Jeden z projektów artystycznych - uczymy się od grupy portugalskiej

[Rozmiar: 140440 bajtów]
Codzienne warsztaty jednoczące nas w realizacji wyznaczonych zadań.

[Rozmiar: 248109 bajtów]
Ciągła rejestracja wszystkich działań projektu to w dużej mierze dodatkowe zadanie dla koordynatorów wymiany.

[Rozmiar: 189872 bajtów]
Prezentacja muzyczna grupy polskiej nagrodzona szczerym aplauzem słuchaczy.

[Rozmiar: 178325 bajtów]
Młodzi partnerzy we wspólnym działaniu - jedno z finałowych zdarzeń z udziałem spoleczności lokalnej.

PROJEKT WYMIANY MIĘDZYNARODOWEJ MŁODZIEŻY
POLSKA-PORTUGALIA

W związku z przygotowaniami do finałowej części projektu międzynarodowej wymiany młodzieży Polska-Portugalia „Most nad Europą- w rytmie dwóch kultur”, w dniach 22-24 luty koordynatorzy projektu odbyli spotkanie w ramach wizyty przygotowawczej w docelowym miejscu realizacji projektu, tj, w Amares w Portugalii.
Spotkaliśmy się z organizatorami ze strony partnerskiej dokonując szczegółowych ustaleń na temat harmonogramu działań szczegółowych, podziału zadań, określeniu stron odpowiedzialnych za ich realizację. Odwiedziliśmy siedzibę stowarzyszenia Clube Desportivo Recreativo e Cultural Amarense, która jednocześnie będzie miejscem realizacji większości wspólnych prac podjętych w ramach projektu wymiany. Poznaliśmy również miejsce zakwaterowania grupy polskiej w czasie działań finałowych projektu. Odbyliśmy także spotkanie z młodzieżą z grupy partnerskiej, z którą już od kilku miesięcy współpracujemy poprzez łącza internetowe.
Spotkanie finałowe odbędzie się w dniach 24-31 marca 2013 w Portugalii, natomiast część II projektu, czyli rewizyta partnerów w Polsce, planowana jest na wrzesień 2013.

[Rozmiar: 111528 bajtów]
Prace nad harmonogramem szczegółowym działań.

[Rozmiar: 120481 bajtów]
Miejsce warsztatów artystycznych

[Rozmiar: 224877 bajtów]
Odrobina geografii i historii kraju...

[Rozmiar: 260171 bajtów]

[Rozmiar: 249965 bajtów]
Drzewo pomarańczowe i tuż przy nim oliwne - tuż przed wejściem do "naszego domu"

[Rozmiar: 136070 bajtów]
Amares w całej okazałości

[Rozmiar: 223690 bajtów]Plany współpracy w ramach nowego projektu wymiany międzynarodowej.

     
Od marca 2012 roku współpracujemy z nową grupą partnerską z miejscowości Amares w Portugalii. Prace nad nowym projektem rozpoczęły się od uzgodnienia sfery wspólnych zainteresowań uczestników projektu, wymiany wzajemnych oczekiwań, oceny możliwości realizacyjnych obydwu grup partnerskich. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem aplikacji mającej na celu pozyskanie funduszy, które umożliwią realizację finałowej części projektu, tj. spotkanie wszystkich uczestników działania wiosną 2013 roku w Portugalii.

Nasi partnerzy w działaniu:


Miejscowość Amares - miejsce życia grupy partnerskiej


PROJEKT WYMIANY MIĘDZYNARODOWEJ MŁODZIEŻY
„DIALOG WSPÓLNYCH WARTOŚCI"

      Wraz z partnerami z Finlandii, u których gościliśmy w sierpniu 2009 roku, podjęliśmy wspólną refleksję nad wartościami kształtującymi społeczeństwo Europy i w tym znaczeniu rozważyliśmy wspólne doświadczenie narodów Europy, jakim była II Wojna Światowa. Moment 70 rocznicy tego niezapomnianego wydarzenia wydał nam się właściwym punktem wyjścia do realizacji treści naszej współpracy z partnerami, z którymi już w ubiegłorocznym projekcie „Animatorzy wartości w działaniu” podjęliśmy temat poszukiwania wartości uniwersalnych obecnych w życiu dzisiejszych Europejczyków. Tematem wiodącym naszego projektu stał się dialog wspólnych wartości, w wyniku którego razem przeanalizowaliśmy czynniki kształtujące system wartości europejskich, z uwzględnieniem doświadczenia II Wojny Światowej, gdzie rasizm, wykluczenie, dyskryminacja, brak poszanowania życia ludzkiego - zaprzeczyło wszelkim wartościom uniwersalnym. Opierając się na kontraście tamtego czasu oraz rzeczywistości zjednoczonej Europy, w której dziś żyjemy, wspólnie zastanawialiśmy się nad naszą rolą w kształtowaniu społeczeństwa europejskiego, jego cech i systemów wartości. Różnice kulturowe między naszymi grupami partnerskimi nie stały się przeszkodą w tych rozważaniach, lecz wręcz przeciwnie, przyczyniły się do poszerzenia perspektyw rozumienia tej problematyki. Odbyliśmy wizyty studyjne w miejscach związanych z martyrologią narodów Europy na terenie Polski w czasie II Wojny Światowej. Wspólnie przeprowadziliśmy szereg działań poznawczych zmierzających do pełnego zrozumienia kontekstu kulturowego i europejskiego, w którym nasza współpraca może nadal rozwijać się z zaangażowaniem kolejnych grup partnerskich w oparciu o współpracę, odpowiedzialność, wspólne rozwiązywanie trudności, wzajemne poszanowanie swojej odrębności, tak bardzo nam wszystkim potrzebne do współistnienia w ramach zjednoczonej Europy.

Parterzy z Finlandii przygotowali takie wlaśnie Logo naszego projektu współpracy. Wszyscy dostaliśmy je na pamiątkowych koszulkach.
[Rozmiar: 90611 bajtów]
Powitanie grupy
partnerskiej
z Nurmijarvi
koło Helsinek
na Lotnisku Chopina.
[Rozmiar: 79376 bajtów]
Jedna z prezentacji w procesie poznania
międzykulturowego - cechy kultury Finów.
[Rozmiar: 96740 bajtów]
Warsztaty taneczne - uczymy się od siebie nawzajem.
[Rozmiar: 104695 bajtów]
Obóz Koncentracyjny w Sztutowie - wizyta studyjna związana z główną myślą przewodnią naszego projektu
[Rozmiar: 108784 bajtów]
Bydgoszcz jako miejsce o bogatej historii związanej także z II Wojną Światową.
[Rozmiar: 103773 bajtów]
Warszawa - pomnik Powstania Warszawskiego, szczególne miejsce dla zrozumienia patriotyzmu narodu polskiego.
[Rozmiar: 117572 bajtów]
Ponownie Lotnisko Chopina - bogatsi o wspólne, niepowtarzalne doświadczenie.

[Rozmiar: 13818 bajtów] [Rozmiar: 16473 bajtów]

"Ten projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Ta publikacja [ten materiał] odzwierciedla jedynie stanowisko jej [jego] autora, a Komisja nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania zawartych w niej [w nim] informacji"

PROJEKT 2009 - POLSKA - FINLANDIA
Sierpniowe spotkanie z partnerami naszego projektu w Finlandii upłynęło pod znakiem wielokulturowych wartości, którymi staraliśmy się ze sobą podzielić.
[Rozmiar: 66990 bajtów]
Cała grupa partnerska na głównym placu w Helsinkach
[Rozmiar: 74194 bajtów]
Jedno z wielu wspólnych działań, które przeprowadziliśmy - projekt artystyczny.
[Rozmiar: 105627 bajtów]
Wśród piękna natury fińskiej.
[Rozmiar: 63059 bajtów]
Interaktywne metody pracy w rozpoznawaniu możliwości dzisiejszego rynku edukacji i pracy.
[Rozmiar: 57005 bajtów]
Przygotowania do autoprezentacji na forum całej szkoły.
[Rozmiar: 81965 bajtów]
Wspólny wypoczynek to śpiewanie i inne rozrywki typowe dla Finów
[Rozmiar: 50722 bajtów]
Przygotowaliśmy prezentacje na temat krajów grup partnerskich, w tym grupy chińskiej, która w tej części projektu nie mogła uczestniczyć.
[Rozmiar: 64300 bajtów]
Kuchnia obydwu narodów - warsztaty podczas których poznaliśmy wzajemne smaki i gusta.
[Rozmiar: 55381 bajtów]
Nasze spotkanie z lokalnymi władzami - poznajemy system edukacji w tym rejonie Finlandii.
[Rozmiar: 88406 bajtów]
Relaks po dniu pełnym działań - oczywiście barbecue...
[Rozmiar: 82355 bajtów]
Polska flaga tuż obok fińskiej; byliśmy gośćmi, których przyjęto z otwartością, zainteresowaniem i szacunkiem dla naszych wartości narodowych i ogólnoludzkich. Jesteśmy z tego bardzo dumni.[Rozmiar: 3681 bajtów]
MOST NAD EUROPĄ – W RYTMIE TRZECH KULTUR WYMIANA MIĘDZYNARODOWA POLSKA – HISZPANIA PROJEKT GOSZCZĄCY
      Projekt nasz stanowił kontynuację ubiegłorocznej współpracy z grupa partnerską z Guadalcanal w Hiszpanii. Tym razem gościliśmy młodzież z małej wsi w Andaluzji u nas w Polsce.
Podstawowym założeniem i celem projektu było nabywanie przez jego uczestników świadomości obywatelstwa europejskiego, co otwiera drogę wspólnym działaniom ukierunkowanym na pogłębienie wzajemnego zrozumienia, podejmowanie działań wolnych od barier, uprzedzeń i podziałów.
Temat wiodący naszego projektu stanowił dialog różnych kultur, w wyniku którego wspólnie z grupą partnerską staraliśmy się przeanalizować kwestię, na ile młodzież z tak różnych krańców Europy, o tak odmiennych kulturach, może porozumieć się w znaczeniu przekazania sobie wspólnych wartości, odnalezienia czy też wypracowania takiej płaszczyzny współdziałania, która umożliwi nam aktywne uczestnictwo w tworzeniu Europy jutra, z jednoczesną umiejętnością angażowania w ten proces innych. Zmierzaliśmy też do tego, by przezwyciężyć bariery w komunikacji międzykulturowej.
Działaniem wiodącym, tak zwaną przez nas „czerwoną linią” towarzysząca nam przez cały okres wspólnych działań, było wspólne budowanie magazynu internetowego „Polish –Spanish Youth Journal of the Echange”, który stał się zwieńczeniem naszych działań podczas realizacji projektu. Stał się on zarówno dziennikiem wydarzeń, jak i naszą refleksją nad łączeniem narodów, kultur, emocji i wspólnoty celów.
Poprzez realizację zamierzeń podjęliśmy wspólną refleksję nad problemami współczesnej Europy oraz Europy jutra, rozważaliśmy aspekty dotyczące wszystkich jej obywateli, bez względu na kraj, w jakim żyją. Doszliśmy do porozumienia, że właśnie idea projektu współpracy pozwala nam zabrać głos w tej sprawie. Chcieliśmy przekonać siebie i innych, że to symboliczne przerzucenie mostu nad Europą – pomiędzy Hiszpanią a Polską jest dowodem na to, że można i warto, wbrew stereotypom, wątpliwościom, wbrew wszelkim odmiennościom kulturowym, geograficznym, obyczajowym, a nawet świadomościowym – można i warto podejmować dialog, nazwać głośno swoje potrzeby, oczekiwania, zweryfikować możliwości we wspólnocie działań.
Poprzez działania projektu udało nam się podzielić się z innymi tym, co już umiemy i co nas interesuje. Mimo, iż działania finałowe zakończyły się, zamierzamy innym nadal przekazywać nasze fascynacje, doświadczenia, nowe umiejętności, praktyczne rozwiązania innym – mieszkańcom naszych lokalnych społeczności, miasta, regionu – poprzez publikacje, spotkania, rozmowy, a także poprzez kontynuację naszej inicjatywy.
Wykorzystaliśmy metody pracy maksymalnie angażujące uczestników i weryfikujące nasze kompetencje, wiedze i umiejętności, które dzięki działaniom projektu mogliśmy poszerzyć i wzbogacić:
 • warsztaty taneczne, teatralne, muzyczne
 • „Ściana Oczekiwań i Nadziei” – forma ekspresji wszelkich emocji towarzyszącym uczestnikom podczas działań projektu
 • prezentacje taneczne, sceniczne, muzyczne w języku angielskim
 • dyskusje i debaty na temat: Jak rozpoznać własną tożsamość, w czym znajdować jej wartość?
 • formy pracy prowadzące do wspólnej oceny i refleksji : „Na ile poczucie wykluczenia świadomościowego warunkuje dorosłość dziś dorastającej młodzieży?” – gry symulacyjne, krąg wewnętrzny i inne
 • wspólnej warsztaty nad tworzeniem magazynu internetowego wymiany: ”Polish- Spanish Youth Journal of Exchange”
 • Wieczór Narodowy
 • różnorodne formy ewaluacji indywidualnej i zespołowej
 • quizy wiedzy, zajęcia usprawniające komunikacje językową
 • warsztaty folkloru i tradycji
 • warsztaty fotografa, edytora, rejestracji wydarzeń
 • metody aktywne np. burza mózgów, dyskusje panelowe, „mapa oczekiwań” – otwartość wyrażania swoich potrzeb, oczekiwań, wyrażania dezaprobaty, szacunku
 • eksploracja geograficzna i historyczna wybranych regionów Polski- poznanie miejsc szczególnie ważnych dla naszego narodu ze względów historycznych, geopolitycznych a rzutujących na ich dzisiejsze postrzeganie wartości dziedzictwa, jakie wnoszą w kulturę Europy
[Rozmiar: 25657 bajtów] [Rozmiar: 40012 bajtów] [Rozmiar: 34048 bajtów] [Rozmiar: 42683 bajtów]

[Rozmiar: 58108 bajtów] [Rozmiar: 78202 bajtów] [Rozmiar: 59901 bajtów] [Rozmiar: 83397 bajtów]

[Rozmiar: 64717 bajtów] [Rozmiar: 73298 bajtów] [Rozmiar: 67804 bajtów] [Rozmiar: 84016 bajtów]

[Rozmiar: 65852 bajtów] [Rozmiar: 82491 bajtów] [Rozmiar: 67351 bajtów] [Rozmiar: 52013 bajtów]

[Rozmiar: 37594 bajtów] [Rozmiar: 54647 bajtów]


[Rozmiar: 39675 bajtów]     STUDIO JEDNOŚĆ
      Taki był temat pierwszej części wymiany międzynarodowej młodzieży polskiej i hiszpańskiej, której pierwsza część odbyła się w Guadalcanal koło Sevilli, na południu Hiszpanii.
Nieformalna grupa młodzieży pod nazwą „Underground”, składająca się z mieszkańców naszego osiedla, głównie z uczniów i absolwentów Zespołu Szkół nr 22 spędziła w kraju partnerów wymiany 15 dni w lipcu 2007.

Projekt, który rozpoczęliśmy wspólnie prawie dwa lata temu zaowocował częścią finałową, której działania przewidziane ściśle określonym harmonogramem pozwoliły nam wzajemnie przybliżyć specyfikę kulturową, obyczajową, jak i również przyjrzeć się różnorodnym korzeniom dziedzictwa historii Andaluzji, stanowiącym o jej niepowtarzalności na tle innych krain Hiszpanii jak i krajów Europy. Tryb naszych wspólnych działań był „nieco” zdeterminowany klimatem południa Europy. Temperatury w granicach 38° C zmuszały nas do maksymalnej aktywności przede wszystkim w godzinach póĄno popołudniowych i wieczornych, podczas gdy wcześniej oddawaliśmy się raczej rekreacji silnie integrującej obie grupy, poznające się wówczas na płaszczyĄnie indywidualnych zainteresowań, pasji, wymiany spojrzeń na codzienną rzeczywistość życia nastolatków z tak odległych miejsc Europy.

Działania projektu miały ściśle określone cele zmierzające do osiągnięcia oczekiwanych rezultatów, takich jak prezentacje multimedialne, sceniczne, muzyczne, plastyczne, kronika wydarzeń dokumentująca nie tylko fakty ale i emocje uczestników, obawy, nadzieje, oczekiwania, kuchnia obydwu nacji, wspólna nauka tańców sevillanas i flamenco, których kolebką jest właśnie Andaluzja, wieczory kulturowe pod hasłem „Uśmiech dla jedności”, gdzie wzajemne poznanie przekraczało nasze najśmielsze oczekiwania poprzez integralne uczestnictwo prawie wszystkich mieszkańców Guadalcanal, czego u nas możemy sobie tylko życzyć.

Te efekty zewnętrzne są wciąż w fazie realizacji, jako że projekt trwa nadal. Odbywa się jego etap ewaluacyjny, współtworzymy treści artykułów dokumentujących nasze działania. Zamierzamy opublikować je w lokalnej prasie, periodyku edukacyjnym a także planujemy stworzyć wspólny polsko- hiszpański magazyn internetowy, będący zarówno rezultatem dotychczasowej naszej pracy, jak i linkiem między drugą częścią projektu – wizytą partnerów w Polsce.

Co zyskaliśmy? Wiele z tych efektów jeszcze długo pozostanie poza naszą odczuwalną świadomością, są wśród nich bowiem zmiany osobowościowe, które zmieniają poziom postrzegania świata, relacji międzyludzkich, sposób widzenia siebie i własnej tożsamości.
Otwartość na nowe wyzwania, umiejętność radzenia sobie w sytuacjach trudnych, jakościowo nowych, szacunek i tolerancja dla inności, nabywanie świadomości różnych standardów kulturowych, wola i umiejętność pracy zespołowej, umocnienie poczucia własnej tożsamości, krytycznej oceny swojej pracy, głośnego wyrażania swojej opinii, poszanowania zdania innych, kreatywność w rozwiązywaniu problemów, współodpowiedzialność, umiejętność podejmowania decyzji, uczenie się na poziomie emocjonalnym oraz poziomie zachowań – oto niektóre ze zmian, jakie dzięki takiemu doświadczeniu zachodzą w obrębie osobowości młodych ludzi, stających się jednostkami wyposażonymi w umiejętności kluczowe ułatwiające im funkcjonowanie w społeczeństwie dzisiejszego świata.

Poznaliśmy społeczność lokalną dalece odmienną od naszej, mieliśmy możliwość poczuć się przez chwilę jej integralna częścią. Przyjęto nas serdecznie, z pełną otwartością umożliwiając nam pełne uczestnictwo w jej codzienności, którą mieszkańcy Gudalcanal dzielą ze sobą w każdy możliwy sposób, niezależnie od wieku i statusu społecznego czy materialnego.
Łączy ich niebywała dbałość o zachowanie tradycji, przekazywanie młodszym pokoleniom tego, co najcenniejsze w ich kulturze, systematyczność i rzetelność w realizacji swoich pasji, którymi są muzyka, taniec, śpiew, obrzędowość, a także niezwykłe ciepło i otwartość z jakimi traktują się na co dzień, czyniąc tę małą andaluzyjską wieś miejscem, które może być wzorem dla wielu daleko bardziej rozwiniętych cywilizacyjnie społeczeństw.

[Rozmiar: 123489 bajtów] [Rozmiar: 97924 bajtów] [Rozmiar: 158960 bajtów] [Rozmiar: 118654 bajtów]

[Rozmiar: 82731 bajtów] [Rozmiar: 89824 bajtów] [Rozmiar: 91897 bajtów] [Rozmiar: 78085 bajtów]

[Rozmiar: 148226 bajtów] [Rozmiar: 97965 bajtów] [Rozmiar: 89743 bajtów] [Rozmiar: 110727 bajtów]

[Rozmiar: 114047 bajtów] [Rozmiar: 97515 bajtów] [Rozmiar: 100155 bajtów] [Rozmiar: 5310 bajtów]

[Rozmiar: 38795 bajtów] [Rozmiar: 77135 bajtów] [Rozmiar: 75569 bajtów] [Rozmiar: 56363 bajtów]

[Rozmiar: 108030 bajtów] [Rozmiar: 95028 bajtów] [Rozmiar: 110562 bajtów] [Rozmiar: 103185 bajtów]

[Rozmiar: 120933 bajtów] [Rozmiar: 95094 bajtów] [Rozmiar: 124394 bajtów] [Rozmiar: 110126 bajtów]

[Rozmiar: 99566 bajtów] [Rozmiar: 112390 bajtów] [Rozmiar: 138696 bajtów]
Copyright by Twoja.Strona    ::   Webmaster Agnieszka Kordylewicz: agnieszka-kordylewicz@wp.pl
szablony